INTEGRÁCIA ASÝRSKYCH KRESŤANOV V MESTE NITRA

Dňa 14.11.2017 sa v rámci Študentských dní nitrianskych Univerzít uskutočnilo na Katedre sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF v Nitre podujatie s názvom Integrácia asýrskych kresťanov v meste Nitra. Organizátorom podujatia bola Mgr. Silvia Morávková (interná doktorandka) a garantom podujatia – prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD. (vedúca katedry).

Katedra privítala na svojej pôde zamestnancov z Občianskeho združenia Pokoj a Dobro, ktoré realizuje jedinečný projekt v slovenských podmienkach - Integráciu asýrskych kresťanov v meste Nitra. Na podujatí sa zúčastnili viaceré ročníky študentov sociálnej práce. V úvode, ktorý viedol projektový manažér organizácie Ing. Miroslav Janák, PhD., predstavil samotné Občianske združenie, jeho poslanie, nevyhnutnú spoluprácu s Migračným úradom, Biskupským úradom a zahraničnou organizáciou Mercury One, ktorá financuje celý projekt. Predstavil projektový tím, ktorý zahŕňa odborníkov pracujúcich s cieľovou skupinou utečencov v zložení: sociálni pracovníci, tlmočníci, manažér, administratívny pracovník, pracovník venujúci sa komunitnému centru, pracovnej agende a komunitný líder. Prítomní sa dozvedeli, aké potreby utečencov sa riešia: jazykové, vzdelanie, práca, lekári, bývanie, sociálne vzťahy. Napokon vyzdvihol úspechy, ktoré sa v procese integrácie podarilo dosiahnuť: jazyková zdatnosť u mnohých, samostatnosť, pracovné zaradenie, vodičské preukazy či kúpu domu. Ďalšie zaujímavé informácie a príklady z praxe porozprávala sociálna pracovníčka z Občianskeho združenia Ing. Eva Šmitalová, PhD. Hovorila prevažne o kultúrnych odlišnostiach a odlišnom vnímaní situácií, problémov a každodenného života utečencami a majoritnou spoločnosťou. Zaujímavým hosťom bol samotný člen z irackej komunity, ktorý je zároveň ich komunitným lídrom. Tiež zo svojho pohľadu hovoril o mnohých rozdieloch – v jazyku, celkovom systéme spoločenského fungovania a kultúrnych odlišnostiach. Rozprával o svojom živote, rodine, dôvodoch prečo opustil svoju krajinu, o tom ako sa mu žije na Slovensku.
Študentov rozprávanie zamestnancov organizácie Pokoj a Dobro veľmi zaujalo, nakoľko sa tu hovorilo práve o ich budúcom povolaní sociálneho pracovníka a úlohách s tým spojených. V praxi práce s utečencami ako uviedla aj samotná sociálna pracovníčka je: „sociálny pracovník ako také pojítko medzi utečencami a životom tu na Slovensku“. V závere podujatia sa rozprúdila diskusia zo strany študentov, ktorých zaujímali viaceré detaily najmä zo života a kultúry irackej komunity. Taktiež niektorí študenti prejavili záujem o bližšie spoznanie organizácie a možnosti dobrovoľníctva v nej.

Text: Mgr. Silvia Morávková
Fotografie: Mgr. Nikoleta Fellnerová

Privítanie a predstavenie Organizácie Pokoj a Dobro

Tím organizácie Pokoj a Dobro: zľava projektový manažér, komunitný líder a sociálna pracovníčka