Týždeň vedy a techniky na KSPaSV

V rámci Týždňa vedy a techniky 9.-15. novembra 2015 sa na Katedre sociálnej práce a sociálnych vied uskutočnili zaujímavé podujatia pre študentov sociálnej práce a ďalších pomáhajúcich profesií.
Deinštitucionalizácia - alternatíva pre nezávislý život v integrovanom spoločenstve
Odbornú prednášku realizoval PhDr. Miroslav Cangár, vedúci metodického tímu Národného projektu deinštitucionalizácie a pracovník Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Študenti 1. ročníka bakalárskeho štúdia a študenti 2. ročníka magisterského štúdia Sociálnej práce si vypočuli informácie z oblasti transformácie sociálnych služieb, ktorej imanentnou súčasťou je aj proces deinštitucionalizácie, vedúci k podpore komunitnej starostlivosti a komunitných služieb určených sociálnym klientom. Význam a posolstvo myšlienky deinštitucionalizácie umocňovali aj autentické fotografie autora prednášky, ktoré vyhotovil na svojich pracovných cestách a návštevách ZSS pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Fotografie zachytávali každodenný život klientov ZSS a prostredie, v ktorom žijú. Mnohé z nich boli dôkazom toho, že stratégia deinštitucionalizácie je proces dlhodobý, ktorý sa musí začať v mysliach kompetentných ľudí zodpovedných za kvalitu a úroveň poskytovanej starostlivosti a sociálnych služieb. Poslucháč prednášky mohol sám identifikovať príčiny nevyhnutnosti procesu deinštitucionalizácie a osvojiť si aktuálny ľudsko-právny prístup ku klientovi so zdravotným znevýhodnením.
Zákon o dlhodobej starostlivosti - realita a vízia
Odbornú prednášku realizoval PhDr. Miroslav Cangár, vedúci metodického tímu národného projektu deinštitucionalizácie a pracovník Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Študenti mali možnosť spoznať praktickú rovinu štátnej zdravotnej a sociálnej politiky priamo od jedného z jej aktérov. Priblížený bol študentom aktuálny stav a vízie v oblasti tvorby stratégie dlhodobej starostlivosti o starších a zdravotne znevýhodnených ľudí.  Proces tvorby stratégie dlhodobej starostlivosti sa opiera o odborné zázemie vied medicínskych i spoločenských. Auditóriu pozostávajúcemu prevažne zo študentov 2. ročníka magisterského štúdia Sociálnej práce bol vysvetlený význam prepojenia dvoch autonómnych subjektov - rezortu MZ SR a MPSVaR SR, boli priblížené základné definície problematiky dlhodobej starostlivosti ako aj štatistické fakty, podporujúce a umocňujúce potrebu prípravy stratégie a neskôr aj zákona o dlhodobej starostlivosti o osoby odkázané na pomoc inej osoby.
Sociálna práca s Nepočujúcimi. Posunkový jazyk ako zručnosť sociálneho pracovníka, alebo čo má jazykoveda spoločné so sociálnym pracovníkom?
Študenti 2. ročníka v odbore sociálna práca sa mohli oboznámiť so základnými teoretickými východiskami sociálnej práce s Nepočujúcimi. Mgr. Silvia Morávková, absolventka štúdia sociálnej práce na UKF v Nitre a Mgr. Veronika Šimonová, interná doktorandka v odbore sociálna práca, uviedli študentov do problematiky sociálnej práce s Nepočujúcimi, nazreli sme spoločne do kultúry Nepočujúcich, zaoberali sme sa mýtmi a pravdami o ich svete a jazyku . V druhej časti workshopu mali účastníci možnosť osvojiť si niekoľko základných fráz a posunkov, ktoré im môžu pomôcť pri prvom kontakte s Nepočujúcimi. Garantom podujatia bol doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD. Študenti prejavili aktívny záujem tak o posunkový jazyk ako aj o poznatky zo života a kultúry Nepočujúcich. Účastníci workshopu prejavili záujem o hlbšie poznanie tejto cieľovej skupiny sociálnej práce a spoluprácu s občianskym združením TICHO a inými organizáciami pracujúcimi s osobami so sluchovým postihnutím.