Plamienok – detský mobilný hospic

„Pomáhame deťom prežiť posledné chvíle doma“ – to je hlavné poslanie detského mobilného hospicu Plamienok, ktorý poskytuje starostlivosť o zomierajúce a nevyliečiteľne choré deti už viac ako 13 rokov. Multidisciplinárny tím odborníkov zložený z lekárov, zdravotných sestier, psychológov či sociálnych pracovník navštevujú deti v ich domácom prostredí v okruhu dvoch hodín od Bratislavy. O tom, ako sa poskytuje táto starostlivosť prišli dňa 23.11.2015 porozprávať študentom sociálna pracovníčka Hana Kolibiarová, MSW a psychologička Mgr. Dáša Stašová.  Problematika zomierania a smrti je v našej spoločnosti často zamlčovaná a tabuizovaná. O to náročnejšia situácia je v prípade, ak sa v rodine objaví nevyliečiteľné ochorenie alebo smrť dieťaťa.  Práve organizácie ako detský mobilný hospic Plamienok sa snažia nielen o poskytovanie pomoci týmto rodinám, ale aj o prezentovanie filozofie a princípov paliatívnej starostlivosti širokej verejnosti. Na začiatku študentom sociálnej práce predstavili činnosť organizácie, ktorá zahŕňa návštevy rodín v domácom prostredí,  poradenskú činnosť, vzdelávanie a realizácia kurzov pre dobrovoľníkov. Po krátkom predstavení širokého spektra aktivít, sa ďalej venovali dvom konkrétnym kazuistikám – skutočným príbehom Ľubka a Miška. Študenti  pomocou otázok museli zistiť základné informácie o rodinnej situácií týchto dvoch detí, aby vedeli navrhnúť systém pomoci a podpory týmto rodinám. Prostredníctvom konkrétnych krokov a postupov sa dozvedeli o rôznych sociálnych problémoch, s ktorými rodina zápasí a o možnostiach ako im aj detský mobilný hospic Plamienok môže pomôcť. Deti po prepustení z nemocnice často potrebujú  rôzne podporené prístroje, ktoré zdravotné poisťovne nepreplácajú, a preto hľadajú iné spôsoby ako získať finančné prostriedky na ich nákup.  Okrem materiálneho zabezpečenia rodiny často potrebujú pomôcť s výchovou súrodencov zomierajúceho dieťaťa alebo načerpať sily vo forme krátkeho oddychu. Pracovníčky so študentmi diskutovali o individualite a jedinečnosti každého príbehu či problému, čo kladie na pracovníkov požiadavku vysokej flexibility a odbornosti.  Prednášku zakončili s ponukou  kurzu pre študentov „Pomoc deťom a rodinám po strate blízkeho“, ktorý sa bude realizovať v roku 2016 a je určený pre všetkých, ktorí majú záujem sa naučiť sprevádzať rodiny po strate dieťaťa alebo majú s touto témou osobné skúsenosti.
Mgr. Jana Kušnieriková