Práca s mládežou- výzvy a trendy

Dňa 3.5. 2016 sa v priestoroch FSVaZ UKF v Nitre uskutočnila konferencia s názvom: Práca s mládežou- výzvy a trendy. Konferenciu organizovalo o.z. Mládež ulice v spolupráci s Katedrou sociálnej práce a sociálnych vied. Konferencie a zúčastnilo približne 60 účastníkov (z toho takmer polovica aktívnych) z celého Slovenska, prevažne terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníkov rôznych združení 3. sektora zaoberajúcich sa prevažne prácou s mládežou.
Programovo bola konferencia členená na dve časti, rokovanie v pléne a rokovanie v sekciách. V pléne odzneli štyri hlavné referáty zameriavajúce sa na aktuálny stav v oblasti práce s mládežou v Slovenskej republike. Reprezentantka Českej asociácie streetworku v Prahe hovorila nových druhoch služieb venovaných mládeži, o streetworku online.
Po programe viazanom na plénum sa ďalej program rozdelil na dve časti vo forme dvoch konferenčných sekcií. Moderátori sekcii na záver zhrnuli najdôležitejšie zistenia a posolstvá plynúce z rokovania v sekciách.

Závery možno sumarizovať nasledovne- zvýšiť povedomie verejnosti o dobrovoľníctve a dobrovoľníckych organizáciách, vedieť nastaviť mieru profesionalizácie dobrovoľníctva a osobitne venovať priestor dobrovoľníctvu v skupine seniorov, zachytiť staršieho človeka pri prechode z práce do dôchodku pre dobrovoľníctvo. Organizácie 3.sektora poukazovali na obmedzenia, ktoré ich prácu limitujú, identifikovali najmä oblasti ako: (1) Prevencia na prvom mieste (pred kuratívou a represiou), (2) Stabilná a dlhodobá podpora zo strany štátu a grantových organizácií, (3) Spolupráca organizácií nie konkurenčný boj a (4) Spolupráca so školami na získanie odborného a materiálneho zastrešenia.
Priestor sa vytvoril aj pre akademické pole najmä v oblasti skúmania a tvorby štúdií, ktoré sa zaoberajú výsledkami, resp. užitočnosťou využívania arteterapie pri eliminácii a prevencii rizikového správania. Zástupcovia inštitúcií z praxe sami avizovali posilnenie dôrazu na vedecko-výskumnú činnosť v oblasti metód práce s mládežou. Osobitnou témou sa stalo posilňovanie neformálneho vzdelávania mládeže ako alternatívy pre udržanie sa na trhu práce aj bez vysokoškolského vzdelania. Počas konferencie zaznelo v oboch sekciách niekoľko príkladov dobrej praxe a vytvoril sa priestor na sieťovanie mimovládnych organizácií.

Za organizačný výbor konferencie:
doc. PhDr. Martina Hrozenská, PhD.