Rozhodovanie v kontexte kognície, osobnosti a emócií V.

V čase kedy celý svet čakal na výsledky rozhodnutia približne 46,5 miliónov občanov Spojeného kráľovstva ohľadom ne/zotrvania v Európskej únii sa na Katedre psychologických vied FSVaZ UKF v Nitre konal piaty ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Rozhodovanie v kontexte kognície, osobnosti a emócii V. Konferencia bola zameraná na výmenu poznatkov a skúseností z oblasti psychológie rozhodovania. Cieľom konferencie bolo prezentovať zistenia základného výskumu, aplikovaného výskumu v oblasti rozhodovania, ako i výmena skúseností s aplikáciou poznatkov a teórií rozhodovania v praxi. Aktuálna téma rozhodnutia Britov v referende samozrejme rezonovala i u viacerých rečníkov venujúcich sa problematike rozhodovania z pohľadu racionality a emócií.
Konferencia nadviazala na predošlé ročníky konferencie v oblasti rozhodovania. Prvý ročník konferencie sa uskutočnil v roku 2009 na Katedre psychologických vied FSVaZ UKF v Nitre. Už pri príprave prvého ročníka konania konferencie sme nadviazali úspešnú spoluprácu s Ústavom experimentálnej psychológie SAV v Bratislave, Katedrou psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, Ústavom aplikovanej psychológie FSVaZ UKF v Nitre, ako i Slovenskou psychologickou spoločnosťou. Následne v rokoch 2010 a 2012 sa nám podarilo zorganizovať druhý a tretí ročník rovnomennej konferencie. Konferencie boli organizované opäť na Katedre psychologických vied FSVaZ UKF v Nitre. V roku 2014 prevzal štafetu v organizovaní štvrtého ročníka konferencie Ústav experimentálnej psychológie SAV v Bratislave. Počas predchádzajúcich štyroch ročníkov konferencie odznelo spolu 52 príspevkov prevažne výskumného charakteru.
Aktuálny ročník konferencie sa opätovne uskutočnil v Nitre na Katedre psychologických vied. Konferenciu slávnostne otvorili prodekan pre vedu a výskum FSVaZ UKF v Nitre doc. PhDr. Tomáš Sollár, PhD. a vedúca Katedry psychologických vied PaedDr. et Mgr. Marta Zaťková, PhD. Sériu vyžiadaných prednášok odštartovala prof. PhDr. Viera Bačová, CSc., ktorá sa vo svojom príspevku zamerala na rozhodnutia, ktorých následky sa dostavia z hľadiska času neskôr. Poukázala na to, že budúce dôsledky sú často podhodnocované vzhľadom na okamžité dôsledky rozhodnutí, čo sa zvykne označovať ako „všadeprítomná devalvácia budúcnosti“. Druhá vyžiadaná prednáška prof. PhDr. Evy Sollárovej, CSc. sa zamerala na kariérové rozhodnutia. Profesorka Sollárová predstavila problematiku kariérovej nerozhodnosti a ťažkostí jednotlivcov s rozhodovaním sa súvisiacim s kariérou. Posledná vyžiadaná prednáška doc. Mgr. Petra Halamu, PhD. bola venovaná aplikáciám nových spôsobov skúmania rozhodovania v pracovnej oblasti.  V priebehu dňa odznievali ďalšie príspevky, ktoré sa zameriavali na schopnosť regulovať emócie pri rozhodovaní sa (sekcia Súboj titanov: sympatikus vs. parasympatikus v akcii). V tejto sekcii boli prezentované výsledky výskumu riešiteľského tímu Katedry psychologických vied riešeného v rámci projektu Vega 1/0446/14 Autonómne rozhodovanie: stratégie regulácie emócií v rozhodovacom procese a spokojnosť s rozhodovaním. V ostatných sekciách rezonovali témy zamerané na rozhodovanie zdravotníckych profesionálov, rizikové správanie adolescentov, rolu sebaistoty pri rozhodovaní, či dopady osobnostných charakteristík na rozhodovanie.
Na konferencii odznelo 23 príspevkov od prispievateľov zo Slovenska i  z Čiech s cieľom prezentovať svoje výskumné zistenia. Uvedený fakt poukazuje na skutočnosť, že problematika rozhodovania je aktuálnou témou a neustále narastá počet výskumníkov a odborníkov, ktorí sa rozhodovaniu venujú i napriek tomu, že sa jedná o relatívne špecializovanú oblasť. Za organizátorov konferencie si dovoľujeme vysloviť prianie, aby tento stúpajúci trend pokračoval a konferencia vytvárala priestor pre stretávanie sa kolegov, pre ktorých je téma rozhodovania „srdcovou záležitosťou“. Zároveň ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní a spoluorganizovaní konferencie – PeadDr. et Mgr. Ivane Gallovej, PhD., PaedDr. et Mgr. Erike Jurišovej, PhD., PhDr. Jane Turzákovej, PhD., Lívii Kriváčkovej, ale i  „čerstvým“ absolventom štúdia psychológie Mgr. Miroslave Balážovej, a Mgr. Branislavovi Uhreckému  a  napokon študentom  Bc. Jurajovi Lavovy, Bc. Zuzane Kaššaiovej a Bc. Michaele Filipčíkovej. Dúfame, že spolupráca s Ústavom experimentálnej psychológie CSPV SAV v Bratislave, Katedrou psychológie FF UK v Prahe, ale i „sesterským pracoviskom“ Ústavom aplikovanej psychologie FSVaZ bude pokračovať.  Súčasne ďakujeme za finančnú podporu grantovej agentúre Ministerstva vedy, výskumu a športu SR VEGA v rámci riešenia projektu č. 1/0446/14 Autonómne rozhodovanie: stratégie regulácie emócií v rozhodovacom procese a spokojnosť s rozhodovaním.

24.6.2016
PhDr. Ľubor Pilárik, PhD.
organizačný garant konferencie
zodpovedný riešiteľ grantu VEGA 1/0446/14