Rómsky jazyk na Európskom dni jazykov v Bratislave

Európsky deň jazykov - Evropsko čhibakero ďives
Koniec septembra bol venovaný oslave európskych jazykov. Podujatie s názvom Európsky deň jazykov (EDJ) sa konalo v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, kde bolo zastúpených 15  európskych jazykov. Medzi nimi sa nachádzal aj rómsky  jazyk, ktorý síce v Európe patrí k jazykom menšinovým, ale jeho znalosť umožňuje komunikáciu najmä všade tam, kde žijú Rómovia. Rómsky jazyk prezentovali zamestnanci Ústavu romologických štúdií FSVaZ UKF v Nitre. Pre  žiakov bol pripravený Veľký kvíz o jazykoch. Navštevovali jednotlivé “jazykové“ stánky, v ktorých  zbierali body za správne odpovede. Po úspešnom absolvovaní kvízu boli žiaci odmenení rôznymi cenami. V stánku rómskeho jazyka sa vystriedalo mnoho žiakov a študentov, ktorých zaujímali nielen rómske slová a ich význam v slovenčine, ale aj zaujímavosti o rómskom jazyku, knihy a časopisy, ktoré sa v tomto jazyku vydávajú.  Pracovníci ÚRŠ odpovedali na veľmi veľa zvedavých otázok, úspešných riešiteľov kvízu o rómskom jazyku ocenili, ako inak odznakmi a zápisníkmi so zaujímavými a známymi rómskymi slovami, ktoré si našli svoje miesto v hovorovej slovenčine. Celý deň prebiehal v príjemnej atmosfére, ktorú podčiarkli aj umelecké vystúpenia prezentujúce európske jazyky.
Európsky deň jazykov sa oslavuje každoročne 26.9 už od roku 2001s cieľom pripomínať si jazykovú rôznorodosť nášho kontinentu. Ústav romologických štúdií sa stal súčasťou EDJ s prezentáciou rómskeho jazyka a už dnes sa tešíme na budúci ročník osláv Európsky deň jazykov - Evropsko čhibakero ďives.