Záujmové vzdelávanie pre študentov a absolventov Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre

Myšlienka rozvoja záujmového vzdelávania vznikla na fakulte z viacerých dôvodov. „Cieľom je ponúknuť študentom atraktívne témy a oblasti, ktorých zvládnutie ich zvýhodní na trhu práce pred inými absolventmi pomáhajúcich profesií. V akademickom roku 2016/2017 sme sa zamerali na posilnenie a rozvoj komunikačných zručností v jazykoch marginalizovaných alebo znevýhodňovaných menšín. Ponúkali sme pre študentov a absolventov FSVaZ kurz posunkového jazyka a kurz rómskeho jazyka a reálií. Záujmové vzdelávanie je zároveň našou ponukou bývalým študentom, ktorí sa chcú vo svojej profesii naďalej odborne rozvíjať. Za úspešné absolvovanie kurzu získa frekventant od FSVaZ osvedčenie o absolvovaní “ povedal dekan fakulty, doc. PhDr. Rastislav Rosinský, PhD.
Prvý Kurz slovenského posunkového jazyka 1., ktorý prebiehal počas celého semestra na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre, sme úspešne ukončili 20. decembra 2016. Kurz bol súčasťou ponuky záujmového vzdelávania pre študentov a absolventov FSVaZ. Kurz v rozsahu 20 hodín absolvovalo 20 študentov z rôznych katedier fakulty a všetci za úspešné absolvovanie získali osvedčenie potvrdzujúce základné zručnosti v posunkovom jazyku. Študenti si osvojili základné teoretické poznatky o kultúre komunity Nepočujúcich, o zásadách komunikácie s Nepočujúcimi  a slovnú zásobu na základné témy. Kurz viedla PhDr. Veronika Šimonová, ktorá je internou doktorandkou v odbore sociálna práca na Katedre sociálnej práce a sociálnych vied. „V súčasnosti je len veľmi málo jednotlivcov v pomáhajúcich profesiách, ktorí by ovládali aspoň základy posunkového jazyka a dokázali tak komunikovať s klientmi, ktorí majú sluchové postihnutie v ich materinskom jazyku, ktorým je slovenský posunkový jazyk. Preto veľmi oceňujem, že som mohla byť súčasťou tohto skvelého projektu a ponúknuť študentom ďalšiu alternatívu ako sa vzdelávať a napredovať. Počas kurzu sme mali možnosť spoznať kolegov z rôznych katedier, prepájať naše poznatky z jednotlivých odborov a pozrieť sa na túto problematiku komplexnejšie. Študenti boli veľmi disciplinovaní, mali obrovskú motiváciu študovať posunkový jazyk a vyjadrili odhodlanie pokračovať aj v ďalších kurzoch,“ uviedla lektorka kurzu. Pre nových záujemcov sa Kurz slovenského posunkového jazyka 1. bude otvárať v zimnom semestri akademického roku 2017/2018.
Rovnako zaznamenal úspešné ohlasy aj Kurz rómskeho jazyka a reálií, ktorý absolvovali nielen súčasní študenti, ale aj absolventi FSVaZ. Zo získaných zručností ocenili najmä základy komunikácie v rómskom jazyku, ktoré sú pre pomáhajúcich profesionálov nevyhnutné a rozvoj schopnosti citlivo vnímať rozličné sociálne znevýhodnenia a obmedzenia. Na ponuke nových kurzov pracujeme a ponuka bude zverejnená pred začiatkom nového akademického roka.