Týždeň rómskej kultúry na UKF v Nitre

Ústav romologických štúdií FSVaZ UKF v Nitre organizuje pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov na UKF Týždeň rómskej kultúry s bohatým programom a sprievodnými aktivitami. Nad podujatím prevzal záštitu rektor UKF v Nitre, prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc..
Týždeň rómskej kultúry na UKF začína 3.4.2017 predstavením živej knižnice na tému „Príbehy úspešných Rómov“. Živé knihy bude možné vidieť a vypočuť si ich o 10,00 v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre a pozvaní sú aj nitrianski stredoškoláci. Pre všetkých, ktorým nie je ľahostajná história, je dňa 5.4.2017 pripravená diskusia so Zuzanou Kumanovou (OZ In Minorita) na tému „Holokaust Rómov – neznámy?“.

Dňa 6.4.2017 čaká na študentky univerzity workshop „Rómsky tanec“ pod vedením Mariše Oláhovej, umeleckej vedúcej rómskeho folklórneho súboru.

Podujatie „Rómske remeslá v CENTRO NITRA“ dňa 6.4.2017 je sprievodným podujatím Týždňa rómskej kultúry. Tradičné rómske remeslá odprezentujú žiaci Súkromnej strednej odbornej školy v Kežmarku a známi hudobníci Sendreiovci. Ukážky rómskych remesiel, ale aj odevníctva a hudby uvidíte v obchodno-zábavnom centre Centro Nitra, ktoré je partnerom podujatia, od 15.00 do 17.00.

V spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine pripravujeme v dňoch 7.4 – 13.4.2017 výstavu výtvarného umenia rómskych autorov a prác umeleckých kováčov „Rómovia a umenie“ v priestoroch Galérie na PF UKF. Slávnostné otvorenie výstavy 7.4. o 18,00 bude sprevádzané hudobným vystúpením mladej rómskej primášky Barbory Botošovej.

Počas celého pracovného týždňa, 3.4 - 7.4., bude na UKF aj v znamení Týždňa rómskej kuchyne. Študenti i zamestnanci budú mať v rámci obedového menu možnosť vybrať si aj ponuku rómskych tradičných jedál. Na web stránke ÚRŠ nájdete čoskoro informáciu o jedlách z jedálneho lístku aj  s receptami.

Týždeň rómskej kultúry pokračuje na UKF 10.4. o 11,00 workshopom zameraným na rómsku identitu, ktorý bude viesť lektorka, autorka úspešného románu Cigánka, absolventka ÚRŠ, Mgr. Janette Maziniová Motlová.

Záverečným podujatím je moderovaná diskusia so starostami o spolupráci Rómov a Nerómov s názvom „Príklady dobrej praxe“. Moderovať bude Michal Havran a diskusia sa uskutoční v aule FSVaZ o 11,00.

Na všetky podujatia ste srdečne pozvaní a veríme, že výsledkom besied, kultúrnych podujatí a ľudských stretnutí budú nezabudnuteľné a obohacujúce spomienky.

Kontakt (bližšie info):
,   +421 37 6408 784

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky–program Kultúra národnostných menšín 2017.