Návšteva z Nórska a Kolumbie

V dňoch 16. – 18.10.2017 navštívila Fakultu soc. vied a zdravotníctva UKF trojčlenná delegácia z nórskej VID Univerzity. Dekan Tomas Sundnes Drønen spolu s kolegyňami Annou Chalachanovou a Hanne Line Wærness absolvovali v sprievode Erasmus+ koordinátora z Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ Michala Kozubíka niekoľko pracovných stretnutí.

Zaujímali ich predovšetkým možnosti budúcej spolupráce v oblasti výmenných pobytov študentov z ich domovskej univerzity. V súčasnosti sú v Nitre na študijnom pobyte tri študentky a jeden študent, ktorí absolvujú prax v OZ Storm, vykonávajúcom terénnu sociálnu prácu, znižujúcu riziká spojené s injekčným užívaním drog a prácou v sexbiznise a v nitrianskom Hospici – Dome pokoja a zmieru u Bernadetky. Okrem pracovných rokovaní delegácia navštívila aj Diecéznu knižnicu a hradný areál, kde im anglicky hovoriaca sprievodkyňa priblížila históriu Nitry a predstavila jednotlivé súčasti Nitrianskeho hradu. Stretnutia prebiehali vo veľmi priateľskej atmosfére, veríme preto, že spoluprácu sa podarí úspešne zavŕšiť a v budúcom roku privítame na fakulte ďalších študentov z Nórska.

V rovnakom termíne FSVaZ navštívil v rámci svojho výskumného projektu, zameraného na ochranu sociálnych práv v rôznych systémoch súdnictva aj Rodolfo Guttieréz z univerzity v kolumbijskej Bogote. Študentom našej fakulty v rámci dvoch seminárov priblížil jednotlivé sociálne práva, rozsah a prostriedky ich ochrany z pohľadu rôznych európskych aj mimoeurópskych krajín. V závere svojho pobytu ocenil možnosť využiť ponúknutý priestor a vyjadril sa ústretovo smerom k ďalšej možnej spolupráci, predovšetkým v oblasti vedecko-výskumnej činnosti.