Trauma dom 2017

Dňa 21.11.2017 sa v Bratislave konal VIII. ročník súťaže záchranárskych posádok Traumadom, ktorú organizuje záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava. Súťaž je zameraná na úrazové poškodenia, výskyt ktorých je v súčasnej dobe na vzostupe. Tejto súťaže sa zúčastnili aj študenti urgentnej zdravotnej starostlivosti našej univerzity v zložení Michal Iľaš a Martin Denko. Celá udalosť sa konala v priestoroch Záchrannej zdravotnej služby Bratislava na Antolskej ulici v Bratislave od počas celého dňa. Hneď ráno od pol siedmej rána prebiehala registrácia. Následne bola rozprava s organizátormi a rozhodcami súťaže. Prvá posádka vyrážala na prvú úlohu presne o 8:00 hodine. Naša posádka so štartovacím číslom 10 mala štart prvej úlohy o 11:00 hodine. Počas čakania na štart na prvú úlohu, študenti si krátili čas pri pohári teplého čaju v rozhovoroch s absolventami UKF. O jedenástej s miernym stresom ale s odhodlaním vyrazila naša posádka na prvú úlohu. Na prvej úlohe bola kardiopulmonálna resuscitácia podchladeného pána, ktorý bol s „ľadovými medveďmi“ plávať v zamrznutom jazere. Túto úlohu študenti zvládli adekvátne svojim vedomostiam. Viac im dali zabrať herecké výkony figurantov ako samotný pacient. Počas presunu k ďalšej úlohe v priestoroch nadzemného parkoviska, študenti prijali výzvu: „Na treťom poschodí matka resuscituje svoje dieťa, vezmite nosidlá a bežte“! Úloha bola na čas a nosidlá vážili asi 120 kg. Na druhom stanovišti dvaja výškoví pracovníci padli z lešenia. Cieľom úlohy bolo správne sa rozhodnúť, ktorému pacientovi sa venovať hneď a ktorý môže počkať. V tretej úloha bol nahlásený pacient, ktorý lakoval auto a stratil vedomie. Bezvedomie spôsobila nízka hladina cukru, ktorú študenti po dôkladnom vyšetrení pacienta a adekvátnom liečebnom zásahu upravili. Posledná úloha bola najťažšia a študentov značne potrápila. Pracovník opravoval priemyselný mlynček, ten sa zapol a amputoval mu nohu. Postup v tejto úlohe bol zložitý, rozhodcovia prísni a študenti sa pekne zapotili. Po ukončení poslednej úlohy všetkými súťažnými posádkami, prišlo vyhodnotenie. Posádka č.10 - UKF v Nitre obsadila štvrté miesto medzi profesionálmi posádkami. Bola to veľká radosť a obrovská skúsenosť, ktorá študentom dala zabrať psychicky aj fyzicky. Účasť na súťažiach preveruje u študentov ich vedomosti, praktické zručnosti aj schopnosť reagovať vo vypätých situáciách.

Autor: Michal Iľaš, študent 3. roč. UZS, Monika Mankovecká, KKDaUM

Fotogaléria: