Týždeň rómskej kultúry 2018 na UKF v Nitre

Ústav romologických štúdií (ÚRŠ) Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre organizuje už tradične pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov Týždeň rómskej kultúry s bohatým programom a sprievodnými aktivitami. Nad podujatím prevzal záštitu rektor UKF v Nitre, prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc.

Týždeň rómskej kultúry sa začína 9.4.2018 workshopmi zážitkového učenia s Janette Motlovou, oceňovanou lektorkou (EDUMA n.o.), autorkou autobiografického románu Cigánka a absolventkou Ústavu romologických štúdií. Workshopy sú určené študentom ÚRŠ, konať sa budú v priestoroch Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva o 11.00 a 13.00.

Aj prednáška prof. Marka Payna z Univerzity v Sheffielde o slovenských Rómoch v Sheffielde (ich jazyku, vzdelávaní) je prioritne určená študentom Ústavu romologických štúdií, profesor Payne sa s nimi stretne 10. 4. na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF o 11.00.

Aktuálna problematika vzdelávania je nosnou témou moderovanej diskusie „Je slovenská škola pre všetkých?“. Diskutovať budú: Zuzana Kusá (Sociologický ústav SAV), Ján Hero (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR) a Peter Dráľ (OZ Nové školstvo) s moderátorom Vladom Rafaelom (OZ EduRoma). Diskusia je naplánovaná na 16. 4., konať sa bude v aule Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva (Kraskova 1) so začiatkom o 11.00.

17. apríla pokračuje Týždeň rómskej kultúry živou knižnicou na tému „Príbehy úspešných Rómov“ pre pozvaných nitrianskych stredoškolákov. Živú knižnicu pripravil Ústav romologických štúdií v spolupráci s Krajskou knižnicou K. Kmeťka, konať sa bude v priestoroch knižnice.

Vlastnú literárnu tvorbu predstavia rómski autori – členovia Rómskeho literárneho klubu v Nitrianskej galérii. Okrem autorského čítania a diskusie s autormi bude súčasťou podujatia „Rómovia a umenie“ prehliadka medzinárodnej výstavy „Bez nenávisti?“. Podujatie je pripravené v spolupráci s Nitrianskou galériou na 20. apríla so začiatkom o 17.30.

Prezentácia rómskej tradičnej aj modernej hudby a ženského rómskeho remesla v obchodnom centre CENTRO NITRA je určená verejnosti. Známi rómski hudobníci SENDREIOVCI z Kokavy nad Rimavicou -interpreti hudobného soundtracku k filmu Sherlock Holmes z roku 2011 a žiaci Súkromnej strednej školy v Kežmarku Nitru navštívia 23. apríla od 15.00 do 18.00. Súčasťou podujatia „Rómovia v CENTRO NITRA“ je aj workshop rómskeho ženského remesla (o 16.00) a módna prehliadka žiačok Súkromnej strednej školy v Kežmarku (16.30).

Týždeň od 23. do 27. 4. bude na UKF aj v znamení rómskej kuchyne. Študenti a zamestnanci budú mať v rámci obedového menu možnosť vybrať si aj ponuku rómskych tradičných jedál.

Kontakt (bližšie info): , +421 37 6408 784

Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu pre kultúru národnostných menšín a Slovenského výboru pre program MOST pri Slovenskej komisii pre UNESCO.