Stojí za to byť sestrou?


Aktuálna komplikovaná situácia v zdravotníctve by Vás nemala odradiť od napĺňania Vašich osobných cieľov a poslania pomáhať ľuďom v chorobe a udržiavaní ich zdravia.

Chcete študovať sociálnu prácu?

„Sociálna práca nie je tak povolaním, je skôr poslaním v rámci profesionálnej pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli na križovatkách života.“ prof. PhDr. Ján Gabura, Csc.

Veríš na dobrú budúcnosť? Poď si ju zariadiť dobrým štúdiom!


Ponúkame ti odbor, ktorý je v praxi potrebný, ale nemá ho každý. Poď do Nitry a staň sa poradcom/poradkyňou!

5. november – Medzinárodný deň rómskeho jazyka (Maskarthemengo Dyves Romane Chibjako, International Day of Romani Language)

5 november bol vyhlásený za Medzinárodný deň rómskeho jazyka v roku 2009 na medzinárodnej konferencii v chorvátskom Záhrebe, ktorej sa zúčastnili zástupcovia 15-tich krajín Európy. Medzinárodný deň rómskeho jazyka je pripomienkou a zároveň oslavou jazyka, ktorým sa je možné dohovoriť takmer v každej európskej krajine. Bohatosť a rôznorodosť rómskeho jazyka dokazuje množstvo dialektov, len na Slovensku Rómovia hovoria tromi hlavnými dialektmi – dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Rómsky jazyk bol na Slovensku štandardizovaný v roku 2008.
 

Naša univerzita bola prvou zo slovenských vysokých škôl s rómskym jazykom vo svojich študijných programoch. Študenti Ústavu romologických štúdií na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva sa počas svojho štúdia s rómskym jazykom stretávajú už od roku 1990, okrem toho pracovisko organizuje jazykové kurzy pre verejnosť a v oblasti rómskeho jazyka a romológie realizuje výskumy.


Aj pri tejto príležitosti organizuje Ústav romologických štúdií 15. novembra konferenciu „Romologické diskurzy – RODI2018 (Vakeras pal o Roma)“ s podnázvom Rómska kultúra a jazyk – potreby a perspektívy, na ktorej budú účastníci diskutovať aj o význame ochrany a podpory rómskeho jazyka.

Kontaktné informácie

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Kraskova 1, 949 74, Nitra

tel: +421 37 6408 751

 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem