Sociálne aspekty smrteľnej choroby dieťaťa

V stredu, 14. novembra 2018 sme privítali na pôde Katedry sociálnej práce a sociálnych vied pracovníčky neziskovej organizácie Plamienok v Bratislave – Hanu Kolibiarovú, MSW – sociálnu pracovníčku a Mgr. Máriu Strakovú – psychologičku, ktoré prijali pozvanie prof. PhDr. Martiny Mojtovej, PhD. Viedli odbornú prednášku pre študentov sociálnej práce na tému Sociálne aspekty smrteľnej choroby dieťaťa, ktorá sa zameriavala najmä na sociálnu prácu v rodinách, v ktorých žije nevyliečiteľne choré dieťa a na sprevádzanie rodín po strate dieťaťa. Dozvedeli sme sa bližšie informácie o fungovaní detského mobilného hospicu, kde pôsobia lekári, zdravotné sestry, psychológ, sociálny pedagóg a sociálni pracovníci. Detský mobilný hospic slúži rodinám, ktoré sa rozhodli mať svoje deti doma pri sebe a tráviť s nimi všetok čas, ktorý im zostáva, ale aj rodinám a deťom, ktorým už v nemocnici nedokázali viac pomôcť. Služba tohto mobilného hospicu je bezplatná, je poskytovaná v okolí Bratislavy s dojazdom do 2 hodín, aby sa v prípade krízového stavu vedeli čo najrýchlejšie dostať k pacientovi. Neustále však ponúkajú aj službu na telefóne, takže sa im rodiny v prípade pomoci dovolajú v ktoromkoľvek čase. Zameriavajú sa na deti vo veku 0-18 rokov. Podľa svetovej štatistiky platnej aj na Slovensku, medzi ich klientov patrí 60% neonkologických pacientov a 40% percent onkologických pacientov. Pacientom služby poskytujú podľa dohody na dobu určitú (3-6 mesiacov) alebo na dobu neurčitú. Z posledných údajov z roku 2017 mali 35 pacientov v starostlivosti, 12 pacientov, ktorých prepustili a 15 úmrtí. Ich práca v domácnosti spočíva v návšteve pacienta a jeho rodičov a súrodencov. V rodinách realizujú rôzne vzdelávacie a hrové aktivity podľa možností a zdravotného stavu pacienta, a tiež zabezpečujú zdravotnícke prístroje a pomôcky (kyslík, odsávačky hlienov atď.) na doma podľa individuálnych potrieb dieťaťa. Poskytujú podporu, pomoc a sprevádzanie, snažia sa spoločne s rodičmi vyriešiť všetky nepriaznivé situácie, ktoré vznikajú. Majú individuálny prístup s ohľadom na meniacu sa situáciu v rodine. Sú spojkou medzi rodinou, inštitúciou a organizáciou.

V rámci prednášky nám pracovníčky predstavili aj konkrétne prípady pacientov a postup práce s rodinou či riešenie jednotlivých problémov, ktoré sa vyskytovali. Poukazujú na dôležitosť práce nielen so samotným pacientom a rodičmi, ale rovnako aj so súrodencami. N.o. Plamienok prevádzkuje aj Centrum smútkovej terapie, ktoré poskytuje pomoc rodinám po strate dieťaťa alebo deťom po strate rodičov alebo iných blízkych ľudí. Poskytuje sa individuálne poradenstvo, skupinové stretnutia s využitím rôznych terapií ako arteterapia, muzikoterapia či hra s bábkami, cez ktoré sa dokážu deti viac otvoriť. Organizujú ročne niekoľko víkendových stretnutí rodín, na ktoré sú pozývané všetky rodiny, s ktorými spolupracovali a tiež pre deti organizujú letný tábor, kde sa stretávajú deti s podobnými skúsenosťami, v bezpečnom priestore, kde sa môžu otvoriť jeden druhému a užiť si bezstarostnú zábavu plnú čistej radosti.
Sme veľmi vďační pracovníčkam Plamienka, že prijali pozvanie a prišli na našu katedru bližšie porozprávať o svojej práci, rovnako za odpovede na otázky študentov.

Autorka: Mgr. Nina Jašeková

46325550 942587152617263 6632708799687819264 n        46170024 942586829283962 2125575208801665024 n

46167401 942587035950608 8705564762399834112 n         46301112 942586925950619 6289840138813964288 n