Rozvoj spolupráce s VID Specialized University Sandnes v Nórsku

Vedúca Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF v Nitre, prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD. a doc. PhDr. Elena Gažiková, PhD. sa v období 17.3.2019 - 22.3.2019 v rámci programu Erasmus + zúčastnili prednáškového pobytu na VID Specialized University Sandnes v Nórsku. VID Specialized University s počtom približne 4500 študentov a 450 zamestnancov, je treťou najväčšou súkromnou vzdelávacou inštitúciou v Nórsku a má svoje pracoviská v mestách Oslo, Bergen, Stavanger a Sandnes. Tvoria ju tri fakulty – Fakulta zdravotníckych štúdií, Fakulta sociálnych štúdií a Fakulta teológie, diakónie a vedenia. Program bol časovo náročný, pozostával zo 14 – tich pracovných stretnutí, ktoré nám zabezpečila Erasmus koordinátorka, Hanne Line Wærness. Podstatnú časť pobytu tvorili stretnutia na pôde VID Specialized University v Sandnes a v Stavangeri, v rámci ktorých sme sa oboznámili so študijnými programami univerzity, zúčastnili sme sa stretnutí s prorektorom univerzity Bårdom Mælandom, s dekankou Fakulty zdravotníckych štúdií, Kristin Fjelde Tjelle a s celým vedením vrátane vedúcich študijných programov fakulty. Hovorili sme o možnostiach spolupráce, o našom zameraní na prácu s rodinou, deťmi, mládežou, staršími ľuďmi, zdravotno-sociálnu problematiku, o celkovej situácii na Slovensku, o rómskej problematike a o problematike utečencov.

Súčasťou programu boli aj stretnutia viacerých výskumných skupín, kde sme sa navzájom oboznámili s prebiehajúcimi projektmi, s cieľom nájsť možnosti výskumnej spolupráce. Okrem toho sme navštívili zariadenia v oblasti sociálnej práce s rodinou na úrovni štátnej správy, samosprávy a neštátneho sektoru, ktoré nám umožnili spoznať spôsoby, metódy a špecifiká ich práce. Tešíme sa, že naše stretnutia prispeli k rozvoju spolupráce medzi našimi univerzitami v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a praxe. Na základe bilaterálnej zmluvy nórski študenti už od akademického roka 2017/18 každoročne vykonávajú stáž v našich partnerských organizáciách - STORM o.z. v Nitre a Seredi, Hospic – Dom pokoja a zmieru sv. Bernadetky v Nitre a ZSS Svetlo v Olichove. Nakoľko spätná väzba od študentov bola počas dvoch rokov pozitívna, v zimnom semestri 2019/20 by mali k nám zavítať ďalší. Veríme, že s Nórskom budeme rozvíjať spoluprácu aj naďalej a v rámci výmenných pobytov Erasmus sa aj naši študenti rozhodnú pre VID Specialized University v Nórsku.