Stojí za to byť sestrou?


Aktuálna komplikovaná situácia v zdravotníctve by Vás nemala odradiť od napĺňania Vašich osobných cieľov a poslania pomáhať ľuďom v chorobe a udržiavaní ich zdravia.

Chcete študovať sociálnu prácu?

 

„Sociálna práca nie je tak povolaním, je skôr poslaním v rámci profesionálnej pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli na križovatkách života.“ prof. PhDr. Ján Gabura, Csc.

Veríš na dobrú budúcnosť? Poď si ju zariadiť dobrým štúdiom!


Ponúkame ti odbor, ktorý je v praxi potrebný, ale nemá ho každý. Poď do Nitry a staň sa poradcom/poradkyňou!

Urgentná zdravotná starostlivosť

 

Absolvent študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť je schopný poskytovať prednemocničnú starostlivosť osobe v ohrození zdravia a života, poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť...

Diskutovali o radikalizme a mládeži

V rámci NUD 25.4.2019 Katedra sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF, Americká ambasáda, Mládež ulice a Poradenské a servisné centrum UKF v Nitre zorganizovali podujatie s veľmi aktuálnou témou „Radikalizmus a mládež“. Hlavným rečníkom bol Mr. Sammy Rangel z USA, ktorý si v živote prešiel mnohými zlými skúsenosťami a udalosťami. Od malička do 11. rokov jeho aj súrodencov mama, otec a strýko týrali, bili, dokonca sexuálne zneužívali, často bol terčom útokov. V 11. rokoch ušiel z domu, lebo sa bál o svoj život a pridal sa ku svojmu prvému pouličnému gangu, kde bitky, drogy, dokonca vraždy boli na dennom poriadku. V 17. rokoch bol prvýkrát v base. Po vypuknutí povstania vo väzení sa spojili Hispánci s černochmi a začali sa vzájomne podporovať v ideológii bieleho rasizmu. Stal sa súčasťou rasovo motivovaných bojov, neskôr vodcom gangu, ktorý bojoval proti „bielym“ väzňom a dozorcom. Bol ťažký recidivista, strávil niekoľko rokov na samotke, kde sa mu neskôr prihovoril terapeut, ktorý mu ponúkol pomoc. Na drogovom liečení začal rozprávať o svojom detstve, uvedomil si dôležitosť a silu odpustenia a prešiel tak zásadnou zmenou. To, čo sám pochopil, sa snaží teraz šíriť ďalej – medzi mládež a medzi odborníkov. V súčasnosti je riaditeľom organizácie „Life after Hate“ (Život po nenávisti), držiteľom magisterského titulu zo sociálnej práce na Loyola University-Chicago a už vyše 20 rokov sociálnym pracovníkom. Pracuje s rizikovou mládežou a väzňami, vypracoval projekt „12 krokov“ pre bývalých členov extrémistických a nenávistných hnutí.
Sammy Rangel je veľmi charizmatický muž a svojim rozprávaním vyvolával nielen emócie, ale veríme, že zasial semienka zmien a nehodnotiacich postojov u budúcich sociálnych pracovníkov a ďalších pomáhajúcich profesií.

  • Text a foto: prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., Mgr. Magdaléna Horáková, PhD.
  • FOTKY TU

Kontaktné informácie

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Kraskova 1, 949 74, Nitra

tel: +421 37 6408 751

Študijné oddelenie
tel: +421 37 6408 757

 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem