Prednáška na tému „Sanácia vzťahov a rodín detí umiestnených v detských domovoch“

V rámci Nitrianskych univerzitných dní sa študenti Katedry sociálnej práce a sociálnych vied, FSVaZ UKF v Nitre zúčastnili dňa 29.apríla 2019 prednášky na tému „Sanácia vzťahov a rodín detí umiestnených v detských domovoch“, ktorú viedol odborný pracovník mimovládnej organizácie SPDDD Úsmev ako dar PhDr.Marek Vadrna. Venoval sa oblasti vysporiadania sa detí so stratou, ktorou je vyňatie z biologickej rodiny a umiestnenie do detského domova. PhDr.Marek Vadrna priblížil študentom proces, ktorým deti vyrastajúce bez rodičov spravidla prechádzajú - túžia po rodičoch a na druhej strane sa na rodičov hnevajú za ich zlyhanie. Uviedol, že rokmi odlúčenia sa ambivalentné pocity voči rodičom zintenzívňujú a je potrebné deťom pomôcť pri obnove vzťahu s rodičmi, v ktorej kľúčovú úlohu zohráva odpustenie. Na konkrétnych príkladoch z praxe priblížil študentom príbehy ľudí, ktorí boli schopní rodičom odpustiť ich previnenie. Odpustenie predstavil ako dlhodobý proces, ktorý v ľuďoch vyrastajúcich v detských domovoch prebieha a ktorí prechádzajú rôznymi fázami smútenia, resp. spracovania straty. Zdôraznil význam sociálnej práce s rodinami detí z detských domovov, ktorú výrazne podporuje zákon č.61/2018 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, na základe ktorého sa detské domovy od 1.1.2019 transformovali na centrá pre deti a rodiny. Zaujímavou prednáškou a interaktívnou diskusiou oslovil študentov, ktorí ocenili jeho skúsenosti v práci s ľuďmi vyrastajúcimi v detských domovoch a ponúkol im nový pohľad na prežívanie detí v detských domovoch a na náročný proces obnovy ich vzťahu k rodičom.

• Text a foto : PhDr. Katarína Minarovičová, PhD. – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied

DSCN00021 min

DSCN00041 min