Romologické diskurzy RODI 2019

Dňa 5. novembra si svet Medzinárodným dňom rómskeho jazyka pripomína hodnotu rómskeho jazyka, podporu jeho zachovania a ochrany ako kultúrneho dedičstva ľudstva. Zároveň je pripomenutím, že rómsky jazyk je materinským jazykom mnohých ľudí a má svoje miesto v mnohojazyčnosti a mnohokultúrnosti sveta.

Ústav romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre si medzinárodný deň rómskeho jazyka pripomína dňa 8.11 konferenciou Romologické diskurzy RODI 2019 (Vakeras pal o Roma) s podnázvom Výskum a vzdelávanie – inšpirácie zo zahraničia a zasadnutím Platformy pre rómske štúdiá.

Cieľom konferencie je diskutovať o možnostiach podpory vzdelávania a výskumu v oblasti rómskych štúdií (jazyk, dejiny, kultúra, sociálne postavenie, atď.) na základe inšpirácií, ktoré prinesú pozvaní zahraniční rečníci.

Účastníkmi konferencie budú pozvaní odborníci zaoberajúci sa romologickými diskurzami (učitelia rómskeho jazyka a rómskych reálií, výskumníci, zástupcovia mimovládneho sektora). Zároveň sa uskutoční stretnutie členov Platformy pre rómske štúdiá, ktorá na pôde UKF vznikla v tomto roku. Platforma je sieťou odborníkov, inštitúcií, organizácií a škôl, ktoré sa venujú výskumu a vzdelávaniu v romológii. Havným cieľom Platformy pre rómske štúdiá je podporovať a presadzovať podporu výskumu a vzdelávania v rómskych štúdiách.

Autorka: PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD.

ÚRŠ FSVaZ UKF