Univerzitný Októberfest 

Ako správne začať akademický rok 2023/2024?

No predsa fantastickou zábavou, skvelou hudbou a vynikajúcou atmosférou, o ktorú sa aj tento rok postará Študentský parlament UKF so Študentským centrom UKF.

Chcete študovať urgentnú zdravotnú starostlivosť?

Absolvent študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť je schopný poskytovať prednemocničnú starostlivosť osobe v ohrození zdravia a života, poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť...

Chcete študovať ošetrovateľstvo?


Aktuálna komplikovaná situácia v zdravotníctve by Vás nemala odradiť od napĺňania Vašich osobných cieľov a poslania pomáhať ľuďom v chorobe a udržiavaní ich zdravia.

Chcete študovať sociálnu prácu?

 

„Sociálna práca nie je tak povolaním, je skôr poslaním v rámci profesionálnej pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli na križovatkách života.“ prof. PhDr. Ján Gabura, Csc.

Chcete študovať psychológiu?

 

A nájsť odpovede napríklad na otázku: Čo je šťastie a ako ho dosiahnuť? Ako vyvážiť rozum a cit? Prečo a ako vychádzať s ostatnými ľuďmi?

Študentky ošetrovateľstva nadväzujú na aktivity zakladateľky moderného ošetrovateľstva

Medzinárodný deň sestier, ktorý sa každý rok oslavuje 12. mája z príležitosti narodenia anglickej ošetrovateľky šľachtického pôvodu, priekopníčky a zakladateľky moderného  ošetrovateľstva, zakladateľky prvej školy pre ošetrovateľky na svete Florence Nightingaelovej (12.máj 1820 – 13.august 1910) rezonuje tento rok v ľuďoch oveľa intenzívnejšie ako tomu bolo v predchádzajúcom období. Ťažké obdobie karantény spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý ohrozuje zdravie ľudí, či dokonca zapríčiňuje  smrť,  výrazne zviditeľnilo prácu zdravotníckych pracovníkov a teda aj sestier.

Od smrti F. Nightingaelovej  sa veľmi veľa v ošetrovateľstve zmenilo, no isté je, že práca sestier je, a najmä v tomto období pandémie mimoriadne ťažká, a to fyzicky, ale najmä psychicky. Ako uviedla I. Lazorová (prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek), výnimočnosť sestier a pôrodných asistentiek nie je v tom, že pracujú 365 dní v roku, sedem dní v týždni, 24 hodín denne aj v noci, cez sviatky či cez víkendy, a že táto práca ovplyvňuje ich súkromný život. Takto pracujú ľudia v mnohých iných povolaniach. Podľa nej však neexistuje iné zamestnanie, v ktorom človek vidí toľko utrpenia a bolesti, pozoruje odchod detí, mladých a starých ľudí z tohto sveta. Povolanie sestry nemôže vykonávať hocikto. Je potrebné mať nielen patričné vzdelanie, ale aj osobnostné predpoklady, ako je obetavosť, empatia, snaha pomáhať, často aj na úkor osobného a rodinného života. Aj popri tejto záťaži musia sestry vedieť zachovať pokoj a rozvahu a byť k ľuďom empatické. Pravda je taká, že veľmi málo ľudí rozumie šírke rolí a zodpovednosti moderných sestier, a to znamená, že skutočne neocenia vynikajúcu hodnotu ošetrovateľstva pre každého človeka, pretože sa nezaujímajú, čo všetko práca sestier obnáša.  

V týchto náročných chvíľach, kedy je v zdravotníckych zariadeniach nedostatok  sestier, či už z dôvodu ich ochorenia, karantény alebo nutnosti starať sa o deti či chorých príbuzných, výrazným spôsobom pomáhajú aj študentky ošetrovateľstva – budúce sestry. Chceme im vyjadriť úprimné poďakovanie a obdiv za ich odvahu, obetavosť a ochotu pomáhať pri ošetrovaní na jednotlivých úsekoch zdravotníckych zariadení. Popri namáhavej práci v kontakte s pacientmi, si musia plniť aj svoje študijné  povinnosti, prípadne študenti záverečných ročníkov sa pripravovať aj na štátne záverečné skúšky a obhajobu záverečnej práce.

Autorka:

PhDr. Alica Slamková, PhD.

PhDr.Jozefína Mesárošová, PhD.

Kontaktné informácie

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Kraskova 1, 949 01, Nitra

tel: +421 37 6408 751

Študijné oddelenie
tel: +421 37 6408 757

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem