Participácia Rómov v minulosti a v súčasnosti

Diskusiu môžete sledovať naživo 8. 4. o 15.00 alebo kedykoľvek, kedy budete mať čas na našom youtube kanáli: https://youtu.be/Zrh2mGY2mm4

8. apríla si Medzinárodným dňom Rómov pripomíname 50. výročie prvého celosvetového stretnutia Rómov. Na tomto stretnutí sa Rómovia z rôznych krajín prihlásili k svojim koreňom, kultúre a identite. Pripomenuli vládam aj medzinárodným inštitúciám, že aj keď sú súčasťou európskych krajín stovky rokov, stále čelia viacerým znevýhodneniam a majú právo aj záujem zúčastňovať sa riešení problémov, ktoré sa Rómov týkajú.

Aké podoby mala participácia Rómov na veciach verejných v minulosti a aké má dnes? Aké výzvy sú pred Slovenskom v zmysle začleňovania Rómov do rozhodovania o veciach, ktoré sa ich priamo týkajú? Sú Rómovia cieľovou skupinou alebo aj aktérmi programov a projektov, ktoré sú pre nich určené? Aj na tieto otázky sa pokúsime odpovedať spolu s: Andreou Bučkovou (splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity, Zuzanou Kumanovou (štátnou tajomníčkou Ministerstva kultúry SR), René Lužicom (historikom, VŠ učiteľom na Ústave romologických štúdií), Jurinou Rusnákovou (riaditeľkou Ústavu romologických štúdií).

podujatie MDR