Univerzitný Októberfest 

Ako správne začať akademický rok 2023/2024?

No predsa fantastickou zábavou, skvelou hudbou a vynikajúcou atmosférou, o ktorú sa aj tento rok postará Študentský parlament UKF so Študentským centrom UKF.

Chcete študovať urgentnú zdravotnú starostlivosť?

Absolvent študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť je schopný poskytovať prednemocničnú starostlivosť osobe v ohrození zdravia a života, poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť...

Chcete študovať ošetrovateľstvo?


Aktuálna komplikovaná situácia v zdravotníctve by Vás nemala odradiť od napĺňania Vašich osobných cieľov a poslania pomáhať ľuďom v chorobe a udržiavaní ich zdravia.

Chcete študovať sociálnu prácu?

 

„Sociálna práca nie je tak povolaním, je skôr poslaním v rámci profesionálnej pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli na križovatkách života.“ prof. PhDr. Ján Gabura, Csc.

Chcete študovať psychológiu?

 

A nájsť odpovede napríklad na otázku: Čo je šťastie a ako ho dosiahnuť? Ako vyvážiť rozum a cit? Prečo a ako vychádzať s ostatnými ľuďmi?

Kvapka krvi pre podporu Ukrajiny

Udalosti posledných dní, ktoré bolestne zasahujú ľudí žijúcich za našou východnou hranicou, ovplyvňujú nejakým spôsobom každého jedného z nás.

Niektorí máme na Ukrajine svoje rodiny, kamarátov, kolegov, iní si naplno uvedomujeme, že na Ukrajine žijú ľudia, ktorí momentálne prežívajú nepredstaviteľné ohrozenie svojej bezpečnosti, ale aj ohrozenie napĺňania základných potrieb. V týchto dňoch tisíce ľudí z Ukrajiny, najmä ženy, deti a seniori, nachádzajú na Slovensku potrebné bezpečie. Na Slovensku, a aj na našej univerzite, sa do pomoci ľuďom na Ukrajine zapojilo veľa ľudí prostredníctvom materiálnej a/alebo dobrovoľníckej pomoci.

Rada študentov Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v spolupráci s Národnou transfúznou službou v Nitre zorganizovala 23.3.2022 akciu Kvapka krvi pre podporu Ukrajiny vyjadrujúcu podporu ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnou. Členka Rady študentov FSVaZ a jedna z organizátoriek výzvy, študentka psychológie, Viktória Olšanská,  nám poodhalila, ako vznikla myšlienka vyjadrenia solidarity s ľuďmi trpiacimi vojenským konfliktom na Ukrajine: „FSVaZ vedie neustále svojich študentov k hodnotám dobrovoľníctva. Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine teda automaticky prišla otázka „ ako môžeme byť nápomocní?“ Materiálna pomoc bola v tej dobe už aktívne zabezpečovaná od všetkých dobrých ľudí, preto sme sa zhodli, že je potrebné pomôcť aj inak“. Ďalšie členky Rady študentov, Karin Struhárová a Viktória Zupková, doplnili: „Myšlienka darcovstva krvi preto prišla ako dobrá alternatíva, keďže krv je vzácna tekutina, ktorá zachraňuje životy. V spolupráci s vedením fakulty, NTS v Nitre a ostatnými ochotnými študentmi sa nám preto podarilo zorganizovať akciu s úžasným posolstvom: Darovať tekutinu, ktorá zachraňuje životy a spája ľudí.“

Pri realizácii úkonov zachraňujúcich život je krv nevyhnutnosťou a jej dostatok v zdravotníckych zariadeniach je základnou podmienkou. Každý deň ju potrebuje mnoho ľudí, medzi ktorými môžu byť aj tí, ktorí našli na Slovensku útočisko pred vojnou. Do študentskej výzvy sa zapojili skoro štyri desiatky našich študentov. A na ich výzvu zareagovali aj ľudia, ktorí síce nepatria do našej akademickej obce, ale aktivity fakulty sledujú a neváhajú sa zapojiť do reťaze dobrých skutkov. Medzi študentami boli aj prvodarcovia a prvodarkyne. Ako popisujú, čo ich motivovalo zapojiť sa? Nikola, študentka sociálnych služieb a poradenstva, povedala: „Vždy som chcela darovať krv, bol to môj malý sen ako ľuďom aspoň trošku pomôcť a keď som uvidela kampaň našej fakulty, páčila sa mi spojitosť s pomocou aj na Ukrajine. Teší ma myšlienka, že mojou krvou niekomu pomôžem byť zdravý.“ K darcom patrí aj študent psychológie Matúš, ktorý skromne dodal: „je to asi to najmenšie, čo môžem spraviť pre tých, ktorí to potrebujú.“

Kvapka krvi pre podporu Ukrajiny, však nie je poslednou aktivitou našich študentov. Mnohí z nich sa aktívne zapájajú do dobrovoľníckej práce v rôznych humanitárnych organizáciách a pomáhajú všade tam, kde je ich pomoc potrebná. Sú súčasťou pomáhajúcich tímov vo veľkokapacitnom centre v Nitre a na ďalších miestach.

Sme nesmierne hrdí, že u nás na fakulte skutočne platí #naslismesavpomahani! Ďakujeme!

Fotogaléria: https://www.fsvaz.ukf.sk/index.php/sk/o-fakulte/fotogaleria/kvapka-krvi-pre-podporu-ukrajiny

                Autorka: PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD, prodekanka pre vonkajšie vzťahy a rozvoj FSVaZ

                Foto: Viktória Olšanská, študentka FSVaZ

Kontaktné informácie

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Kraskova 1, 949 01, Nitra

tel: +421 37 6408 751

Študijné oddelenie
tel: +421 37 6408 757

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem