Kvapka krvi pre podporu Ukrajiny

Udalosti posledných dní, ktoré bolestne zasahujú ľudí žijúcich za našou východnou hranicou, ovplyvňujú nejakým spôsobom každého jedného z nás.

Niektorí máme na Ukrajine svoje rodiny, kamarátov, kolegov, iní si naplno uvedomujeme, že na Ukrajine žijú ľudia, ktorí momentálne prežívajú nepredstaviteľné ohrozenie svojej bezpečnosti, ale aj ohrozenie napĺňania základných potrieb. V týchto dňoch tisíce ľudí z Ukrajiny, najmä ženy, deti a seniori, nachádzajú na Slovensku potrebné bezpečie. Na Slovensku, a aj na našej univerzite, sa do pomoci ľuďom na Ukrajine zapojilo veľa ľudí prostredníctvom materiálnej a/alebo dobrovoľníckej pomoci.

Rada študentov Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v spolupráci s Národnou transfúznou službou v Nitre zorganizovala 23.3.2022 akciu Kvapka krvi pre podporu Ukrajiny vyjadrujúcu podporu ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnou. Členka Rady študentov FSVaZ a jedna z organizátoriek výzvy, študentka psychológie, Viktória Olšanská,  nám poodhalila, ako vznikla myšlienka vyjadrenia solidarity s ľuďmi trpiacimi vojenským konfliktom na Ukrajine: „FSVaZ vedie neustále svojich študentov k hodnotám dobrovoľníctva. Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine teda automaticky prišla otázka „ ako môžeme byť nápomocní?“ Materiálna pomoc bola v tej dobe už aktívne zabezpečovaná od všetkých dobrých ľudí, preto sme sa zhodli, že je potrebné pomôcť aj inak“. Ďalšie členky Rady študentov, Karin Struhárová a Viktória Zupková, doplnili: „Myšlienka darcovstva krvi preto prišla ako dobrá alternatíva, keďže krv je vzácna tekutina, ktorá zachraňuje životy. V spolupráci s vedením fakulty, NTS v Nitre a ostatnými ochotnými študentmi sa nám preto podarilo zorganizovať akciu s úžasným posolstvom: Darovať tekutinu, ktorá zachraňuje životy a spája ľudí.“

Pri realizácii úkonov zachraňujúcich život je krv nevyhnutnosťou a jej dostatok v zdravotníckych zariadeniach je základnou podmienkou. Každý deň ju potrebuje mnoho ľudí, medzi ktorými môžu byť aj tí, ktorí našli na Slovensku útočisko pred vojnou. Do študentskej výzvy sa zapojili skoro štyri desiatky našich študentov. A na ich výzvu zareagovali aj ľudia, ktorí síce nepatria do našej akademickej obce, ale aktivity fakulty sledujú a neváhajú sa zapojiť do reťaze dobrých skutkov. Medzi študentami boli aj prvodarcovia a prvodarkyne. Ako popisujú, čo ich motivovalo zapojiť sa? Nikola, študentka sociálnych služieb a poradenstva, povedala: „Vždy som chcela darovať krv, bol to môj malý sen ako ľuďom aspoň trošku pomôcť a keď som uvidela kampaň našej fakulty, páčila sa mi spojitosť s pomocou aj na Ukrajine. Teší ma myšlienka, že mojou krvou niekomu pomôžem byť zdravý.“ K darcom patrí aj študent psychológie Matúš, ktorý skromne dodal: „je to asi to najmenšie, čo môžem spraviť pre tých, ktorí to potrebujú.“

Kvapka krvi pre podporu Ukrajiny, však nie je poslednou aktivitou našich študentov. Mnohí z nich sa aktívne zapájajú do dobrovoľníckej práce v rôznych humanitárnych organizáciách a pomáhajú všade tam, kde je ich pomoc potrebná. Sú súčasťou pomáhajúcich tímov vo veľkokapacitnom centre v Nitre a na ďalších miestach.

Sme nesmierne hrdí, že u nás na fakulte skutočne platí #naslismesavpomahani! Ďakujeme!

Fotogaléria: https://www.fsvaz.ukf.sk/index.php/sk/o-fakulte/fotogaleria/kvapka-krvi-pre-podporu-ukrajiny

Autorka: PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD, prodekanka pre vonkajšie vzťahy a rozvoj FSVaZ

Foto: Viktória Olšanská, študentka FSVaZ