SocNet98 - stretnutie koordinátorov európskej siete univerzít sociálnej práce 2022 na UKF v Nitre

V dňoch 11.-13.10.2022 sa na pôde Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre uskutočnilo medzinárodné stretnutie koordinátorov európskej siete univerzít v sociálnej práci SocNet 98, ktoré združuje 18 univerzitných partnerov z 13 európskych krajín.
Celým programom ich sprevádzala koordinátorka siete za UKF, prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., vedúca Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ
a prof. PhDr. Michal Kozubík, PhD., katedrový Erasmus koordinátor.
„V roku 2016 ma oslovil belgický kolega, Raf Sondervorst z University College Leuven-Limburg, s ktorým som už niekoľko rokov spolupracovala na vzdelávacích projektoch zameraných na sexuálne zneužívanie a zanedbávanie detí, či kyberšikanu, že by ma rád predstavil partnerom z európskej siete univerzít SocNet, aby sme sa stali reprezentantmi za Slovensko. Bolo a je to pre mňa cťou, byť súčasťou SocNet 98, je to skvelá príležitosť pre študentov aj učiteľov vidieť, myslieť  a konať v medzinárodnom kontexte,“ povedala prof. Martina Mojtová.
Program bol naplánovaný od rána do večera. Prvý deň sme sa zamerali na evaluáciu International University Week 2022, ktoré prebehli na univerzitách v Rakúsku, Nórsku, Španielsku a v Belgicku. Veľkú časť sme venovali príprave International University Week 2023, ktoré sa uskutoční 16. – 21. apríla 2023 na univerzitách v Rakúsku (Linz), Nemecku (Emden) a v Čechách (České Budějovice), do ktorých sa môžu zapojiť študenti aj učitelia zo všetkých partnerských univerzít. Tu sú témy IUW´s 2023:
  • Rakúsko: University of Applied Sciences Upper Austria, Linz:
    Participation social work
  • Čechy: Jihočeská univerzita České Budějovice:
    Social work and its diversity
  • Nemecko: University of Applied Sciences Emden/Leer, Emden:
    Supporting Families, Children and Youth in their Environment
Tiež sme sa venovali témam ďalších stretnutí koordinátorov, pravidiel a prijímania nových partnerov. Okrem diskusie na fakulte sme navštívili neziskovú organizáciu Centrum Slniečko, kde im riaditeľka, PhDr. Mariana Kováčová, PhD. spolu s kolegyňou Deniskou predstavili vybudovaný systém pomoci pre obete domáceho násilia a týrané sexuálne zneužívané deti vrátane programu pre deti s názvom Kozmo. S podporou nitrianskeho biskupského úradu sme pripravili prehliadku mesta, konkrétne návštevu Diecéznej knižnice a následne Nitrianskeho hradu, ktoré očarili našich hostí.
Zamerali sme sa aj na ďalšie možnosti spolupráce v podobe spoločných projektov, publikácií, Erasmus stáží, prednáškových a študijných pobytov, kde máme možnosť spoznávať nových ľudí, obsah a formy vzdelávania na vysokých školách, tradície a kultúry.
Počas diskusií sme sa nevyhli ani aktuálnym témam dopadu vojny na Ukrajine, situácii s ukrajinskými utečencami, energetickej kríze alebo problémom s nedostatkom lekárov a zdravotníckeho personálu, ktorý nie je problémom len na Slovensku, ale v celej Európe, Nemecko, Fínsko, Nórsko nevynímajúc.
Medzi členov SocNet98 aktuálne patria univerzity z Fínska (Humak University of Applied Sciences, Helsinki), Holandska (Hanzehogeschool Groningen), Nórska (University of South-Eastern Norway, Porsgrunn), Nemecka (City University of Applied Sciences, Bremen, University of Applied Sciences Emden/Leer a Ernst-Abbe-University of Applied Sciences, Jena), Belgicka (PXL University of Applied Sciences and Arts Hasselt a University College Leuven-Limburg, Leuven), Rakúska (University of Applied Sciences, St. Pölten a University of Applied Sciences Upper Austria, Linz), Dánska (University College Lillebaelt, Odense), Francúzska (University Toulouse 2 Jean-Jaures IUT Figeac), Španielska (University of Girona, Faculty of Education and Psychology), Českej republiky (Jihočeská Univerzita, České Budějovice a Vysoká škola polytechnická, Jihlava), Anglicka (Bournemouth University), Škótska (Edinburgh Napier University) a Slovenska (FSVaZ Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre).
Hlavné aktivity SocNet 98:
  • Medzinárodný týždeň univerzít (IUW), ktorý organizujú 4 vopred dohodnuté univerzity vo vybraných krajinách na rôzne témy každý letný semester.
  • Každoročné stretnutie koordinátorov, ktoré organizuje jeden z partnerov v zimnom semestri.
  • Individuálne učiteľské výmenné / vyučovacie aktivity pod záštitou Erasmus +.

Fotogaléria: https://www.fsvaz.ukf.sk/index.php/sk/o-fakulte/fotogaleria/socnet98-stretnutie-koordinatorov-europskej-siete-univerzit-socialnej-prace-2022-na-ukf-v-nitre

Text: prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied
Foto: Stanislav Chovanec, archív Martiny Mojtovej