Integrovaný medzinárodný študijný program Erasmus Mundus

Spoločné magisterské štúdium Erasmus Mundus (EMJMD) je prestížny integrovaný medzinárodný študijný program, ktorý poskytuje medzinárodné konzorcium inštitúcií vysokoškolského vzdelávania. Už druhý rok prebieha realizácia magisterského programu European Joint Master in Social Work with Children and Youth (ESWOCHY = Sociálna práca s deťmi a mládežou) na štyroch partnerských vysokých školách, a to Mykolas Romeris University
vo Vilniuse v Litve,
Riga Stradins University v Lotyšsku, Katolícka univerzita v Ružomberku a Lisbon University Institute v Portugalsku. V rámci spolupráce s Katolíckou univerzitou v Ružomberku a vďaka prorektorke pre zahraničné vzťahy a mobility, doc. PhDr. Markéte Rusnákovej, PhD., sa súčasťou tohto medzinárodného projektu stala aj vedúca Katedry sociálnej práce a sociálnych vied, prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD. Prvé decembrové dni v rámci predmetu Children and Youth intercultural communication  prednášala o verbálnej a neverbálnej komunikácii, čo ju uľahčuje a čo sťažuje, a pomocou interaktívnych metód a techník ukázala možnosti ako efektívne komunikovať a konštruktívne riešiť konflikty. „Bola to veľká výzva pracovať so študentmi doslova z rôznych kútov sveta - Brazília, Taliansko, Ghana, Filipíny, Fínsko, Pakistan, Nigéria, Bangladéš, Kirgizstan, Indonézia. Nešlo iba o názov predmetu Interkultúrna komunikácia detí a mládeže, ale o reálne multikultúrne spoločenstvo. Mladí ľudia túžiaci po vedomostiach, veľmi komunikatívni, aktívni a kreatívni. Radi a ochotne sa podelili s informáciami, tradíciami a životom v ich krajine. Presne v týchto chvíľach si človek má možnosť naplno uvedomiť, že rozdielnosť nás nerozdeľuje, ale spája. V ľudskosti a snahe pomôcť ľuďom mať lepší a krajší život. Ďakujem za túto možnosť. Byť len tak s ľuďmi...preto si dovolím pozvať aj študentov UKF, aby sa nebáli a viac zapájali do Erasmus mobilít. Všetko, čo sa v zahraničí naučíte vás len obohatí a nikdy neviete, kedy skúsenosti z inej univerzity či kultúry využijete vo vašom osobnom či profesijnom živote,“ dodala prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD.

Foto: archív prof. Martiny Mojtovej