Chcete študovať urgentnú zdravotnú starostlivosť?

Absolvent študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť je schopný poskytovať prednemocničnú starostlivosť osobe v ohrození zdravia a života, poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť...

Chcete študovať ošetrovateľstvo?


Aktuálna komplikovaná situácia v zdravotníctve by Vás nemala odradiť od napĺňania Vašich osobných cieľov a poslania pomáhať ľuďom v chorobe a udržiavaní ich zdravia.

Chcete študovať sociálnu prácu?

 

„Sociálna práca nie je tak povolaním, je skôr poslaním v rámci profesionálnej pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli na križovatkách života.“ prof. PhDr. Ján Gabura, Csc.

Chcete študovať psychológiu?

 

A nájsť odpovede napríklad na otázku: Čo je šťastie a ako ho dosiahnuť? Ako vyvážiť rozum a cit? Prečo a ako vychádzať s ostatnými ľuďmi?

Študentka FSVaZ v súťaži Miss Slovensko

Svoje želiezko v ohni má v prestížnej súťaži Miss Slovensko 2023 aj naša univerzita. Na finále, ktoré bude 24. júna 2023 v Bratislave, o najvyššie priečky so súťažným číslo 6 zabojuje naša študentka Vanessa Gáborová. Držme jej palce v súťaži aj v živote. Rodáčka z Trnavy má 20 rokov, býva v Dolnej Krupej a momentálne je študentkou bakalárskeho štúdia sociálnej práce na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF. Je zároveň rómskou aktivistkou, angažujúcou sa v oblasti ochrany ľudských práv a búrania stereotypov o ženách.
Ako o jej motivácii povedal dekan fakulty doc. PhDr. Rastislav Rosinský, PhD., fakt, že si za svoje profesijné smerovanie vybrala pomáhajúcu profesiu, svedčí o jej nastavení sa na potreby zraniteľných ľudí. „Vanessu vnímame ako angažovanú mladú ženu, ktorá sa zaujíma o oblasť rozvoja a podpory mladých ľudí, ktorí čelia predsudkom väčšinovej spoločnosti. Teší nás jej úspech v súťaži krásy a veríme, že jej aj táto cesta pomôže zviditeľniť problémy, ktorým sa ako mladá rómska aktivistka venuje,“ dodal dekan doc. Rosinský.
 
MISS SR 1
Fotka Vanessy Gáborovej vznikli počas fotenia oficiálnych portrétov Miss Slovensko 2023. Oficiálne portréty sa zverejnia až pár týždňov pred finále.
 
Pre krásnu tmavovlásku, ktorá vie, čo od života chce, bude súťaž Miss Slovensko výzvou z viacerých dôvodov. V rozhovore nám prezradila zaujímavosti o svojom úspešnom postupe v súťaži, dovolila nám nahliadnuť aj do svojho súkromia a študentského života, prezradila nám tiež svoje sny a plány do budúcnosti.
 
Čo vás motivovalo k tomu, že ste sa rozhodli študovať spomínaný odbor a práve na našej univerzite? Čo vás na štúdiu na UKF baví?
Na strednú školu som chodila do Trnavy - mám vyštudovaný marketing zameraný na cestovný ruch. Keď som bola v maturitnom ročníku, tak môj priateľ Viliam Tankó bol v prvom ročníku štúdia sociálnej práce na UKF a mal dištančné vzdelávanie. Vždy, keď mal prednášku alebo seminár, som počúvala s ním. Zdalo sa mi to veľmi zaujímavé, vždy som sa dozvedela veľa nových vecí. Keď sme sa rozprávali o UKF, vždy našu školu chválil, tak som sa rozhodla ísť študovať tiež na UKF. Sociálnu prácu študujem preto, lebo ma napĺňa, keď pomáham ľudom, chcela by som im poskytovať profesionálnu pomoc. Na štúdiu ma najviac bavia semináre, pretože pedagógovia nám veľa rozprávajú o svojich skúsenostiach z praxe.
 
Čo oceňujete na vašich učiteľoch? Vedia aj oni o vašej účasti vo finále súťaže?
Naši pedagógovia nám poskytujú veľmi kvalitné vzdelávanie. Veľmi sa mi páči ich prístup k študentom. Ešte sa mi nestalo, že by mi nepomohli, alebo sa nesnažili nájsť riešenie, ak nastal nejaký problém. Sú to profesionáli. Keďže semifinále Miss Slovensko sa konalo počas skúškového obdobia, tak podľa mňa o mojej účasti v súťaži nevie každý pedagóg, a tí, ktorí sa to dozvedeli, mi srdečne gratulovali, čo ma veľmi potešilo. Som šťastná, že som sa dostala do finále a že zároveň môžem robiť pozitívnu reklamu našej fakulte a univerzite.
 
MISS SR kniha
Vanessa v Bratislave na krste knihy Petra Poláka st., kde stretli aj prof. PhDr. René Lužicu, ArtD., z Ústavu romologických štúdií FSVaZ.
 
Prihlásili ste sa do súťaže Miss Slovensko 2023 sama? Čo vás k tomu podnietilo? Čo ste o tejto súťaži doteraz vedeli, sledovali ste jednotlivé ročníky, víťazky?
Toto je moja prvá súťaž tohto druhu. Prihlásila som sa do nej sama a bolo to spontánne rozhodnutie. Keď som šla s priateľom na nákup potravín a počula som v rádiu reklamu na Miss Slovensko, tak som sa rozhodla, že pošlem prihlášku. Túto súťaž som každý rok registrovala v televízií. Počas niektorých ročníkov som sledovala aj finále a o niektorých som čítala články.
 
Čo na vašu účasť hovoria priateľ, vaši najbližší, okolie...?
O tom, že sa prihlásim na Miss, nevedelo veľa ľudí, skôr by som povedala, že to vedel len môj priateľ, keďže to bolo veľmi spontánne rozhodnutie. Keď sa tú novinku dozvedela aj rodina, všetci boli nadšení a mala som ich plnú podporu. Musím povedať, že priateľ je moja najväčšia podpora, to sa netýka len Miss, ale celkovo. Vlastne on ma namotivoval aj k štúdiu na UKF. Bez neho by mal môj život úplne iný smer. Vďaka nemu môžem rásť a sebarealizovať sa. Je taký môj vzor, vždy mi so všetkým pomôže a poradí. Je to veľmi dobrý a vzorný muž.
 
Ako iste viete, tento ročník Miss Slovensko je iný v tom, že u dievčat nie sú podstatné miery a či vonkajšia krása, ale dôležitá je osobnosť, pozitívne vyžarovanie, celkový dojem. Privítali ste takúto inováciu? Napriek tomu – aké máte miery?
Považujem to za veľmi dôležitý posun, nakoľko žijeme v dobe, kedy hlavne mladí ľudia majú veľmi veľkú tendenciu porovnávať sa s ostatnými. Veľakrát si neuvedomujeme, že to, čo je na sociálnych sieťach, nie je realita, ale len nejaká fikcia. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby ľudia dostávali reálny obraz o svete a aj o nás finalistkách. Aj vďaka tejto zmene som si rozhodla podať prihlášku, som zástankyňou toho, že sa treba rovnako starať o vonkajšiu krásu, ale hlavne aj o tú vnútornú. Moje miery sú cca 167 centimetrov a 51 kilogramov.
 
Ako prebehlo semifinálové kolo? Aké boli súperky? Mali ste trému? Verili ste, že sa dostanete do top dvanástky?
Do súťaže som sa prihlásila online – k vyplnenému formuláru som pridala tri moje fotografie a video vizitku. Následne prišiel mail o postupe do semifinále, ktoré sa konalo 26. januára 2023 v bratislavskom hoteli Dobletree by Hilton. Zišlo sa nás na ňom približne 120 dievčat, trvalo asi 10 hodín a malo tri kolá. Po každom z nich sa súťažiace vyraďovali. Každá z nás bola v strese. Dievčatá na semifinále boli inak veľmi milé, našla som si tam aj kamarátku, ktorá, žiaľ, nepostúpila, ale sme stále v kontakte cez sociálne siete.
Po zaslaní prihlášky do súťaže som ešte nemala žiadne očakávania. Na samotnom semifinále som mala dobrý pocit už od začiatku. Je to pocit, ktorý ešte teraz možno nedokážem vysvetliť ani sama sebe, ale cítila som, že postúpim do finále.
 
MISS SR 2
Fotka Vanessy Gáborovej vznikli počas fotenia oficiálnych portrétov Miss Slovensko 2023. Oficiálne portréty sa zverejnia až pár týždňov pred finále.
 
Bol to určite neopísateľný pocit. Aké boli vaše prvé myšlienky, keď ste sa to dozvedeli? Čím ste porotu podľa vás zaujali, čo na vás ocenila?
Pocit je to úžasný. Popravde, v prvých momentoch som si neuvedomila, čo sa okolo mňa deje, bol to pre mňa možno mierny šok. Neskôr, keď som už plne vnímala, že som sa dostala do finále, objavili sa známky stresu, ale aj veľkej radosti. A čím som porotcov zaujala? To je skôr otázka na nich, ale myslím si, že prirodzenosťou a otvorenosťou.
 
Čo sú podľa vás vaše silné stránky?
Moja najsilnejšia stránka je moja osobnosť, život ma už veľakrát odskúšal, aj vďaka tomu ma len tak niečo neodradí. Som vytrvalá a otvorená novým možnostiam. Určite by som znovu rada pripomenula moju prirodzenosť, som jednoduché a skromné dievča, ktoré má v živote veľké ciele a je odhodlané prekonať všetky prekážky, ktoré život prinesie.
 
Na víťazku čakajú super ceny. Keby ste súťaž vyhrali, čomu by ste sa najviac potešili?
Už som o tom premýšľala. Najviac by ma potešila dovolenka v Afrike. Prezradím vám aj to, prečo. Moji rodičia ešte nikdy neboli ako pár na spoločnej dovolenke, tak ak by bola možnosť, určite by som im darovala krásne momenty práve touto dovolenkou v Senegale.
 
Čo by bolo – okrem povinností Miss vyplývajúcich zo zmluvy - pre vás prioritou tesne po víťazstve súťaže? Čo je podľa vás poslaním Miss?
Bola by som rada, ak by môj hlas bolo počuť aj po skončení súťaže. Pretože chcem bojovať proti rodovým stereotypom, za práva žien a hlavne za rovnocenný prístup Rómov k vzdelaniu. Myslím si, že poslaním nielen Miss, ale každého z nás, by malo byť šírenie dobra, pomoc a podpora ľudí, ktorí to potrebujú. Každý z nás by sa mal snažiť o krajší svet.
 
Ako si predstavujete svoju budúcnosť? Čomu sa chcete po skončení školy venovať, kde pracovať, v čom sa angažovať?
Po ukončení štúdia by som chcela pracovať v sociálnej oblasti. Neskôr, keď budem staršia a viac skúsenejšia, by som sa chcela angažovať v politike.
 
MISS SR trening
Spoločne s priateľom na boxerskom tréningu.
 
Aké máte koníčky, čomu sa venujete vo voľnom čase?
Medzi moje najväčšie záľuby patrí posilňovanie, box, varenie, čítanie kníh a, samozrejme, cestovanie. Keďže môj priateľ je profesionálny športovec, tak sa venujeme športu každý deň. Je aj mojím trénerom boxu a poviem vám, že ako tréner vie byť na mňa prísny:-).
 
Čo vás v poslednom čase popri postupe do finále najviac potešilo, prekvapilo?
Tento rok v januári na našej vysnívanej dovolenke v Dubaji ma priateľ požiadal o ruku. Na tento moment budem určite vždy spomínať s radosťou, pretože som to vôbec nečakala a pripravil to fakt nádherne. Bolo to krajšie ako v mojich predstavách:-).
 
MISS SR zasnuby
Moment zo zásnub počas dovolenky v Dubaji.
 

Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií

Foto: Peter Stas, archív V. G.

Kontaktné informácie

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Kraskova 1, 949 01, Nitra

tel: +421 37 6408 751

Študijné oddelenie
tel: +421 37 6408 757

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem