Deň pre Vaše zdravie: Boli ste sa otestovať?

Pracovníci a študenti Katedry ošetrovateľstva Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva (FSVaZ) UKF v Nitre v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) pripravili pre záujemcov podujatie Deň pre Vaše zdravie. Konalo sa 4. apríla od 9. do 13. h vo vestibule hlavnej budovy UKF, kam zavítali najmä zamestnanci a študenti školy, ale aj záujemcovia z radov verejnosti.
Akcia bola zameraná na komplexné poradenstvo a analýzu ľudského tela – vykonávali sa merania telesných hodnôt na prístroji Inbody – hodnota svalov a tukov v tele, merali sa hodnoty BMI (body mass index), BMR (bazálny metabolizmus), WHR index (viscerálny tuk), krvný tlak, pulz, glykémia, nechýbalo poradenstvo v oblasti výživy. V rámci prevencie a starostlivosti o zdravie organizátori upozorňovali respondentov na dôležitosť preventívnych prehliadok, na správne stravovanie a zdravý životný štýl s dostatkom pohybu, ktoré sú jedným z predpokladov zamedzenia vzniku civilizačných chorôb. K dispozícii bolo aj vyšetrenie zraku – diagnostika a poradenstvo, odborní pracovní VšZP zas  poskytovali poradenstvo v oblasti zdravotného poistenia a ďalších produktov tejto poisťovne.
IMG 3092
Vypĺňali dotazníky
Deň pre Vaše zdravie za FSVaZ UKF manažovala PhDr. Alica Slamková, PhD., z Katedry ošetrovateľstva. Ako nám povedala, tento ročník bol druhým v poradí a ju milo prekvapil veľký záujem. Akcie sa zúčastnilo 52 záujemcov.
„K spolupráci nás oslovila VšZP a my sme v rámci Katedry ošetrovateľstva ponúkli naše služby. Merania a testovania zabezpečovali kolegyne z katedry a naše študentky, konkrétne druháčky bakalárskeho štúdia odboru ošetrovateľstvo. Poskytovali sme informácie týkajúce sa podpory zdravia a zdravého životného štýlu a keďže tieto merania boli orientačné, v prípade výraznejších odchyliek od normy sme odporučili návštevu u lekára,“ uviedla PhDr. Slamková s tým, že tých, ktorí absolvovali merania, požiadali aj o vyplnenie dotazníka. Prostredníctvom neho sa zaujímali o ich životný štýl, množstvo pohybu, športu v ich živote, koľkokrát za deň jedia, či fajčia, pijú alkohol, koľko káv denne vypijú či ako hodnotia úroveň svojho každodenného stresu.
„Merania využili nielen pracovníci a študenti školy, ale aj obyvatelia mesta, čo nás teší. Verím, že ďalší ročník podujatia bude v akademickom prostredí aj vo verejnosti rezonovať ešte viac,“ dodala PhDr. Alica Slamková, PhD.
Ich zdravotný stav ich zaujíma
Poradenstva a meraní v rámci Dňa pre Vaše zdravie sa okrem iných zúčastnili aj zamestnankyne Fakulty prírodných vied a informatiky. „Prišla som preto, lebo som trochu zanedbávala lekárske prehliadky, tak nech viem, ako na tom som. Snažím sa stravovať zdravo a hýbať sa, ale toho pohybu je asi menej, ako by bolo treba. Dala som si teraz zmerať zrak, lebo mám pocit, že mám zle nastavené okuliare alebo sa mi zrak zhoršil. Ešte si dám zistiť aj tlak krvi,“ povedala nám PaedDr. Katarína Zverková.
IMG 3077
„Stále robím s počítačom, tak som si tiež prišla dať zmerať zrak. Našťastie je všetko v poriadku, takže ešte okuliare nepotrebujem. Toto bola moja priorita v rámci tejto akcie, keďže som nedávno bola na lekárskej prehliadke a všetko mám v poriadku,“ tešila sa Mgr. Bc. Jana Nozdrovická. PhD.
Na akcii bol aj Slavomír Šutý, prvák bakalárskeho ročníka učiteľstva matematiky a fyziky. „Pohyb nezanedbávam, tri-štyrikrát do týždňa cvičím vo fitku, tak som si povedal, že sa prídem otestovať,“ povedal náš študent, ktorý si práve cez prístroj dával zmerať podiel svalstva a tuku v tele. Využil aj meranie tlaku krvi a BMI a ako prezradil, všetko mal v poriadku.
Otestovanie sa na prístroji a ďalšie merania, napríklad tlaku krvi či cukru v tele, absolvoval aj Slavomírov spolužiak Timotej Bujna. „Súťažne sa venujem silovému trojboju a moje prehliadky a merania sú skôr o schopnosti silového výkonu, nehovoria nič napríklad o zdraví srdca. Tak som sa prišiel dnes otestovať,“ potvrdil Timotej.
Akcia ako druh prevencie
Akcia tohto druhu v spolupráci s VšZP nie je jediná. Okrem UKF v Nitre oslovuje poisťovňa viacerých zamestnávateľov v regióne a kraji, školy nevynímajúc, a organizuje s nimi podobne zamerané osvetové dni zdravia.
„Naším cieľom je, aby ľudia dbali o svoje zdravie a takýmto spôsobom si dokázali urobiť akúsi prevenciu. Sú to také základné merania, ktoré majú niečo napovedať, na niečo upozorniť, aby človek potom vedel, kam sa obrátiť po odbornú pomoc,“ objasnil nám zámer podujatia Ľuboš Šutka, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, pobočky Nitra. „Vidím, že o takéto akcie je zo strany ľudí veľký záujem a keby bol väčší priestor, bolo by dobré robiť ich častejšie.“
Celkovo na druhom ročníku podujatia v spolupráci UKF a VšZP merania absolvovalo 52 záujemcov z radov zamestnancov, študentov i verejnosti.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií