Prioritné oblasti výskumu

Prioritné oblasti výskumu na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva

Fakulta v predchádzajúcom období identifikovala prioritné oblasti výskumu. V súčasnosti pokračuje v zadefinovaní oblastí výskumu s medzinárodne akceptovanými výsledkami v publikačnej a projektovej činnosti s cieľom identifikovať výskumné osobnosti a kolektívy, ktoré sa výraznou mierou podieľajú na zviditeľňovaní fakulty.

•    Diagnostika v ošetrovateľstve
•    Validizácia psychodiagnostických nástrojov
•    Autonómne rozhodovanie: stratégie regulácie emócií v rozhodovacom procese a spokojnosť s rozhodovaním,
•    Rodinný systém a integračné stratégie adolescentov,
•    Sociálna opora a spokojnosť so sociálnou sieťou obyvateľov rómskych osídlení,
•    Sociálne vyčlenenie a bezdomovectvo.

Výskumné a umelecké tímy na FSVaZ

Pre dosiahnutie uvedeného zámeru fakulta vypracovala analýzu vedeckého a umeleckého výskumu a výskumných a umeleckých osobností a kolektívov. Na fakulte pôsobia dva výskumné kolektívy s medzinárodne akceptovanou publikačnou činnosťou a účasťou v medzinárodných projektoch, resp. v projektoch v spoluriešiteľstve so zahraničnými partnermi .

•  Diagnostika v ošetrovateľstve
•  Validizácia psychodiagnostických nástrojov

Diagnostika v ošetrovateľstve

Stručná charakteristika:

Efektívne monitorovanie pacientových potrieb, stanovenie ošetrovateľskej diagnózy a zabezpečenie jednotnej terminológie je v ošetrovateľstve kľúčové pre nastavenie efektívnych intervencií. V oblasti sa venujeme klasifikačným systémom diagnóz, intervencií a hodnoteniu výsledkov intervencií. Multidisciplinárny tím rieši otázky validity posudzovania v ošetrovateľskej praxi.

Hlavný riešiteľský kolektív:

doc. PhDr. Gabriela Vörösová, PhD., ,
PhDr. Andrea Solgajová, PhD.,
PhDr. Miroslava Líšková, PhD.,
PhDr. Dana Zrubcová, PhD.,
PhDr. Alica Slamková, PhD.,
doc. PhDr. Tomáš Sollár, PhD.,
Mgr. Jana Turzáková, PhD.

Projekty:

APVV - 09-RNP-049: Researching complex Interventions for nursing.

Publikácie:

Vörösová, G.: Standardizovaná terminologie pro ošetřovatelskou diagnózu. Praha: Grada, 2015, (in press);
Sollár, T. et al.: Anxiety and Coping in Hospitalized Patients. Measurement Tools and Findings - Krakow: Scientia, 2014. - ISBN 978-83-60837-84-9, 120p.;

Vystúpenia na konferenciách:

Cena za najlepší poster – 28th Conference of the European Health Psychology Society, August 26th – 30th, 2014, in Innsbruck, Austria;
Úzkosť a zvládanie v perspektíve psychológie a ošetrovateľstva; Sociálne procesy a osobnosť 2013, 23. - 25. 9. 2013; Akademie věd ČR, Třešť.

Medzinárodná spolupráca:

prof. David Richards, University of Exeter, UK;
prof. PhDr. Valerie Tóthová, Ph.D, Juhočeská univerzita v Českých Budejoviciach, ČR;
Dr n. med. Monika Binkowska – Bury, Univerzita v Rzeszowe, Poľsko;
Dr. habil Gergely Fábián PhD. Debrecínska Univerzita, Maďarsko.

Najvýznamnejší výsledok:

Do praxe pripravený súbor ošetrovateľských škál validizovaných pre použitie v ošetrovateľskej klinickej praxi aj vo výskume (diagnózy: zvládanie záťaže, úzkosť, strach, chronická a akútna zmätenosť, narušený obraz tela, beznádej, bezmocnosť, konflikt v rozhodovaní).

Validizácia psychodiagnostických nástrojov

Stručná charakteristika:

Vyhodnocovanie aktuálneho stavu psychodiagnostických nástrojov používaných v praxi aj vo výskume v rôznych oblastiach (klinická, poradenská, školská, pedagogická, pracovná, organizačná psychológia). Uplatňovanie klasických aj novších prístupov v psychometrii pri adaptácii zahraničných psychodiagnostických nástrojov. Realizácia validizačných štúdií pri skvalitňovaní používaných psychodiagnostických nástrojov.

Hlavný riešiteľský kolektív:

doc. PhDr. Tomáš Sollár, PhD., ,
prof. PhDr. Tomáš Urbánek, PhD.,
prof. PhDr. Eva Sollárová, CSc.,
Mgr. Jana Turzáková, PhD.,
PaedDr. Marta Zaťková, PhD.,
PaedDr. Martina Romanová, PhD.

Projekty:

VTS - ČR/SR/UKF07: Psychometrické a psychosémantické aspekty projektívnych metód.

Publikácie:

Turzáková, J. - Sollár, T. – Vörösová, G.: Aspekty validity sebavýpovede a pozorovania úzkosti u pacientov; 2013. In: PhD existence III: Česko-slovenská psychologická konference (nejen) pro doktorandy a doktorandech, Olomouc: Univerzita Palackého, 2013. - ISBN 978-80-244-3778-1, S. 54-61.;
Sollár, T. - Belovičová, Z.: Assessment of objectivity of Bloch´s projective multidimensional drawing test 2007. In: Československá psychologie. - ISSN 0009-062X, Vol. 51, no. 6, 2007, p. 610-621.

Vystúpenia na konferenciách:

Xth European Congress of Psychology. – Prague, Czech Republic, July 3-6, 2007;
17th European Conference on Personality. Lausanne, Switzerland, 15th - 19th July 2014;
7th European Conference of Positive Psychology : Amsterdam 1-4 July 2014.

Medzinárodná spolupráca:

prof. Robert J. Sternberg, Cornell University, NY, USA;
prof. Renate Motschnig, Universität Wien, Austria;
prof. David Richards, University of Exeter, UK.

Najvýznamnejší výsledok:

Súbor metodologických postupov a prístupov v psychometrii pri adaptácii psychodiagnostických nástrojov. Súbor postupov a procedúr jazykovej a kultúrnej adaptácie psychologických meracích nástrojov. Súbor overených psychodiagnostických nástrojov použiteľných vo viacerých oblastiach (klinická psychológia: Blochov viacdimenzionálny kresebný test, Poradenská a školská psychológia: batéria nástrojov pre kariérové poradenstvo).